Kontakt Snilleblixtarnas Vänner

Informatör och utbildare

Eva-Britt Petersson
Snilleblixtarnas Vänner
Tel: 0708-75 80 59
E-post: evabritt.petersson@snilleblixtarna.se

———————————————————————————————-

Styrelseordförande

Lennart Nyström
Telefon: 070-224 31 25
E-post: lennart.nystrom@snilleblixtarna.se; info@snilleblixtarna.se 

Lennart Nyström 1 (3)

————————————————————————————————

Styrelseledamot

Renée Berglund
E-post: renee.berglund@snilleblixtarna.se

IMG_2124
————————————————————————————————

Styrelseledamot

Victoria Hvirfvel
E-post: victoria.hvirfvel@lycksele.se

—————————————————————————————————

Styrelseledamot

Johan Rådmark
E-post: jradmark@gmail.com

—————————————————————————————————

Snilleblixtambassadör

Anna-Karin Cardell
F.d. Snilleblixtarna i Sverige
LINKÖPING
Mobil: 0738-49 02 80
E-post: anna-karin@cardells.eu

012 (2)

—————————————————————————————————-

Snilleblixtambassadör

Jan-Erik Cardell
F.d. Saab Technologies
LINKÖPING
Mobil: 0730-29 00 01
E-post: jan-erik@cardells.eu


———————————————————————————————

Lokala Kontaktpersoner och/eller Snilleblixtaktörer

Blekinge län

Karlskrona-Nättraby Lärcentrum
Lokal Snilleblixtaktör: Yngve Hansson
Telefon: 0455-30 37 90
E-post: yngve.hansson@karlskrona.se

 

Blekinge län övrigt
Kontakt:Eva-Britt Petersson
Telefon: 0708-75 80 59
E-post: evabritt.petersson@snilleblixtarna.se

—————————————————————————————————

Dalarnas län

Malung-Sälens kommun
Lokal Snilleblixtaktör
: Lars-Olov Kristiansson ”Krigarn”
Telefon: 0280-182 26
E-post: krigarn@malung-salen.se

 

Vansbro
Kontakt: Sara Eriksson
Telefon:
E-post: sara.eriksson@skola.vansbro.se

 

Dalarnas län övrigt
Kontakt: Eva-Britt Petersson
Telefon: 070-756 96 00
E-post: evabritt.petersson@snilleblixtarna.se 
—————————————————————————————————

Gotlands län

Kontakt: Lennart Nyström
Telefon: 070-224 31 25
E-post:info@snilleblixtarna.se

—————————————————————————————————

Gävleborgs län

Hudiksvall kommun
KomTek – Glada Hudik
Lokal Snilleblixtaktör: Li Magnusson
Telefon: 0650-192 41
E-post: li.magnusson@hudiksvall.se

 

Ockelbo kommun
Lokal Snilleblixtaktör: Linda Westin
Telefon: 070-684 16 49
E-post: linda.westin@ockelbo.se
Lokal Snilleblixtaktör: Carina Nilsson
Telefon: 070-277 80 85
E-post: carina.nilsson@ockelbo.se

 

Söderhamns kommun
Lokal Snilleblixtaktör
: Ylva Bjelksäter
Telefon: 070-1913908
E-post: ylva.bjelksater@soderhamn.se

 

Gävleborgs län övrigt
Kontakt: Lennart Nyström
Telefon: 070-224 31 25
E-post: info@snilleblixtarna.se
—————————————————————————————————

Hallands län

KomTek i Halmstad – Teknikskolan

Lokal Snilleblixtaktör: Emma Svensson Lycke
E-post: emma.lycke@halmstad.se:
Kontakt: Catarina Carlsson
Telefon: 035-192975 el. 0703-558166
E-post: komtek@utb.halmstad.se eller catarina.carlsson@halmstad.se

 

Hallands län övrigt
Kontakt: Eva-Britt Petersson
Telefon: 0708-75 80 59
E-post: evabritt.petersson@snilleblixtarna.se

—————————————————————————————————

Jämtlands län

Bergs kommun
Kontakt: Karin Flodin
Telefon: 0687-162 65
E-post: Karin.Flodin@berg.se

 

Jämtlands län övrigt
Kontakt: Lennart Nyström
Telefon: 070-224 31 25
E-post: info@snilleblixtarna.se

—————————————————————————————————

Jönköpings län 

Kontakt: Eva-Britt Petersson
Telefon: 0708-75 80 59
E-post: evabritt.petersson@snilleblixtarna.se
—————————————————————————————————

Kalmar län

Kontakt: Eva-Britt Petersson
Telefon: 0708-75 80 59
E-post: evabritt.petersson@snilleblixtarna.se
—————————————————————————————————

Kronobergs län 

Kontakt: Hans Holmqvist
Telefon: 0372-78 94 02
E-post: hans.holmqvist@ljungby.se

 

Markaryds kommun
Kontakt: Mats Nilsson
Telefon: 0433-720 70
E-post: mats.nilsson@markaryd.se

 

Kronobergs län övrigt
Kontakt: Eva-Britt Petersson
Telefon: 0708-75 80 59
E-post: evabritt.petersson@snilleblixtarna.se
—————————————————————————————————

Norrbottens län

Kontakt: Lennart Nyström
Telefon: 070-224 31 25
E-post: info@snilleblixtarna.se
—————————————————————————————————

Skåne län

Helsingborg
KomTek Helsingborg

Kontakt: Ulf Brauer
Telefon: 042-107960
E-post: ulf.brauer@helsingborg.se

 

Landskrona kommun
www.landskrona.se
Kontakt: Edward Gallo
E-post: edward.gallo@landskrona.se

 

Malmö kommun
Pedagogisk Inspiration

Helena Holmström
0729-84 87 09
E-post: helena.holmstrom@malmo.se
Lokal Snilleblixtaktör: Eeva Kalthoff
Telefon: 070-433 68 35
E-post: eeva.kalthoff@malmo.se

 

Ängelholms kommun
Kontakt: Cristian Rydberg
Telefon: 0733-23 44 92
Christian.Rydberg@engelholm.se

 

Skåne län övrigt
Kontakt: Eva-Britt Petersson
Telefon: 070- 875 80 59
E-post: evabritt.petersson@snilleblixtarna.se

—————————————————————————————————-

Stockholms län

KomTek Botkyrka
Kontakt: Peter Wiklund
Telefon: 08-530 620 20
E-post: Peter.Wiklund@botkyrka.se

 

Haninge kommun
Kontakt: Eva Hartell
Telefon: 08-6068245/073-9413055
e-post:eva.hartell@haninge.se

 

KomTek Järfälla
Kontakt: Karin Hofstedt
Telefon: 08-58028360
E-post: karin.hofstedt@jarfalla.se

 

Lidingö stad
Kontakt: Fia Juréen
Telefon: 08-731 38 80
E-post: fia.jureen@lidingo.se

 

Nacka kommun
Kontakt: Johanna Gagner
Telefon: 070 431 83 77
E-post: johanna.gagner@nacka.se

 

Norrtälje kommun
Pythagoras Industrimuseum

Kontakt: Erika Grann
Telefon: 0176-100 50
Mobil: 0731-40 97 75
E-post: erika@pythagorasmuseum.se

 

Södertälje kommun
Kontakt: Lena Fager
E-post: lena.fager@brunnsangskolan.se

 

Sundbybergs stad
Kontakt: Cecilia Thörnblom
Telefon: 08-706 88 50
E-post: cecilia.thornblom@sundbyberg.se

 

Stockholms län övrigt
Kontakt: Eva-Britt Petersson
Telefon: 070- 875 80 59
E-post: evabritt.petersson@snilleblixtarna.se
———————————————————————————————————

Sörmlands län

KomTek Eskilstuna
Kontakt:
Telefon: 016-710 49 49
Mobil: 076-4967229
E-post: komtek@eskilstuna.se

 

Katrineholms kommun
KomTek Katrineholm
Lokal Snilleblixtaktör: Martin Olsson
Telefon: 0150-48 82 72
E-post: martin.olsson@katrineholm.se 
Kontakt: Katarina Karlsson
E-post: katarina.karlsson@katrineholm.se

 

Sörmlands län övrigt
Kontakt: Eva-Britt Petersson
Telefon: 070-875 80 59
E-post: evabritt.petersson@snilleblixtarna.se

———————————————————————————————–

Uppsala län

Uppsala kommun
Kontakt: Helena Ramberg
E-post: helena.ramberg@uppsalaskolor.se
Kontakt: Karin Stacksteg
Telefon: 018-727 32 14
Epost: karin.stacksteg@uppsala.se

 

Enköpings kommun
Bergvretenskolan
Kontakt: Ann-Charlotte Silén
Telefon: 0171-62 67 00
E-post: Ann-Charotte.Silén@bergvreten.enkoping.se

 

Uppsala län övrigt
Kontakt: Eva-Britt Petersson
Telefon: 070-875 80 59
E-post: evabritt.petersson@snilleblixtarna.se
—————————————————————————————————

Värmlands län

Hagfors
Kontakt: Karin Nilsson
E-post: karin.nilsson@skolor.hagfors.se

 

Karlstad
Laboratoriet/KomTek
Kontakt: Michael Kisberg
Telefon:
E-post: michael.kisberg@karlstad.se

 

Värmlands län övrigt
Kontakt: Eva-Britt Petersson
Telefon: 070-875 80 59
E-post: evabritt.petersson@snilleblixtarna.se
———————————————————————————————

Västerbottens län

Umeå kommun
Kontakt: Petra Hellgren, Umevatoriet
Telefon: 090-718020
E-post: petra.hellgren@umu.se

 

Ung Företagsamhet – Västerbottens län
Kontakt: Jonas Nordin
E-post: jonas.nordin@ungforetagsamhet.se

 

Västerbottens län övrigt
Kontakt: Lennart Nyström
Telefon: 070-224 31 25
E-post: info@snilleblixtarna.se
—————————————————————————————————

Västernorrlands län

Örnsköldsvik
KomTek Örnsköldsvik
Kontakt: Monica Hållberg
Telefon: 070-6594843
E-post: monica.hallberg@ornskoldsvik.se

 

Västernorrlands län övrigt
Kontakt: Lennart Nyström
Telefon: 070-224 31 25
E-post: info@snilleblixtarna.se
————————————————————————————————–

Västmanlands län 

Fagersta kommun
Kontakt: Kickie Svensson, skolchef
Telefon: 0233-446 04
E-post: kickie.svensson@fagersta.se

 

Västmanlands län övrigt
Kontakt: Eva-Britt Petersson
Telefon: 070-875 80 59
E-post: evabritt.petersson@snilleblixtarna.se

————————————————————————————————–

Västra Götalands län

Alingsås kommun
Kontakt: Cecilia Kleväng
Telefon:
E-post: cecilia.klevang@alingsas.se

 

Vårgårda
Tänknikhuset

Kontakt: Pierre Jamot
Telefon: 0322-60 09 52
Mobil: 0709-16 56 38
E-post: pierre.jamot@vargarda.se

 

Västra Götalands län övrigt
Kontakt: Eva-Britt Petersson
Telefon: 070-875 80 59
E-post: evabritt.petersson@snilleblixtarna.se

————————————————————————————————–

Örebro län

Lindesberg-Nora-Ljusnarsbergs kommuner
Kontakt: Catharina Modh
Telefon:
E-post:  catharina.modh@skola.nora.se

 

Örebros län övrigt
Kontakt: Eva-Britt Petersson
Telefon: 070-875 80 59
E-post: evabritt.petersson@snilleblixtarna.se

—————————————————————————————————

Östergötlands län

Linköpings kommun
Fria Läroverken, Linköping
Lokal Snilleblixtaktör: Stefan Engvall
E-post: Stefan.Engvall@laroverken.se

 

Motala kommun
Kontakt: Josefine Bygghammar
Telefon: 0738 – 30 32 66
E-post: josefine.bygghammar@motala.se

 

Norrköpings kommun
Kontakt: Sara Westling
Telefon: 076- 79 80 420
E-post: sara.westling@edu.norrkoping.se
Kontakt: Charlotta Nordlöf
Telefon: 070 – 357 96 41
E-post: charlotta.nordlof@edu.norrkoping.se

 

Östergötland övrigt
Kontakt: Eva-Britt Petersson
Tel: 0708-75 80 59
E-post: evabritt.petersson@snilleblixtarna.se

———————————————————————————————–